Kolorowa gramatyka

Jeśli śledzicie mojego bloga, to wiecie, że jestem ogromną fanką nauki przez zabawę. Pokażę Wam dziś w jaki sposób przemycałam gramatykę na zajęciach z moimi drugo- i trzecioklasistami.
Karty są jednak na tyle uniwersalne, że z powodzeniem wykorzystacie je również z nieco starszymi Uczniami. 🙂

\"\"
Gramatyka w klasach młodszych może być łatwa i przyjemna, jeśli uczynimy ją kolorową. Z moimi Uczniami najpierw czytaliśmy pytania, później odpowiedzi. Dzieci od razu zwróciły uwagę na kolorowy zapis struktur gramatycznych.

\"\"
Następnie, pokazałam im karty z zasłoniętymi wyrazami. Ich zadaniem było odpowiedzieć na pytanie: \’What\’s missing?\’ Karty te wklejali również do swoich zeszytów. 

Hitem na zajęciach okazała się gra w KALAMBURY.
Zabawę zaczyna nauczyciel. Losuje jedną kartę i pokazuje lub rysuje hasło. Zadaniem dzieci jest odgadnąć hasło, mówiąc pełne zdanie (nie mogą pominąć \’kolorowych elementów\’). Osoba, która zgadnie jako pierwsza zdobywa punkt (jeśli pracujecie z dużymi grupami, to podzielcie Uczniów na drużyny). Następnie, to ona losuje kartę i pokazuje kolejną zagadkę. 
Grę wygrywa gracz/drużyna z największą liczbą punktów. 


\"\"

Karty możecie również wykorzystać do gry w MEMORY. 
Wymieszane karteczki należy ułożyć obrazkami skierowanymi w dół. Następnie losujemy dwie z nich i czytamy pełne zdania. Jeśli są takie same, zabieramy je, zdobywając punkt. Jeśli są różne, to musimy odłożyć je na miejsce, a ruch należy do przeciwnika. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej par.

W zestawie znajdziecie także tło do kart oraz planszę, która idealnie sprawdzi się również na zajęciach online. 
\"\"


Mam nadzieję, że materiały przypadną Wam do gustu. 
Trzymajcie się ciepło.