SUMMER TIME – Piasek kinetyczny DIY
Lato to ulubiona pora roku większości z nas, bowiem kojarzy się z relaksem i regeneracją sił. Wakacje to wyjątkowy czas także dla dzieci, które mogą odpocząć od szkolnych ławek.
Czas letni jest zatem wspaniałą okazją do zabaw sensorycznych, które nie tylko dostarczą dzieciom mnóstwo radości, ale również wspomagają ich rozwój oraz rozbudzają naturalną ciekawość świata. Do letnich aktywności sensorycznych nie potrzeba wcale drogich zabawek. Wystarczą produkty spożywcze oraz przedmioty codziennego użytku, które z pewnością znajdą się w każdym domu.
Jedną z najbardziej popularnych wakacyjnych zabaw jest zabawa piaskiem.
Dzieci uwielbiają zabawy w piaskownicy. Idealnym sposobem na stworzenie piaskownicy w domu lub przedszkolu jest piasek kinetyczny. Ogromną jego zaletą jest to, że świetnie się klei oraz nie brudzi rączek. Do przygotowania piasku kinetycznego będą nam potrzebne zaledwie trzy składniki.
Przepis na piasek kinetyczny DIY
Składniki:
- 7 szklanek mąki kukurydzianej
- szklanka oleju spożywczego
- barwniki spożywcze (najlepiej w proszku)
- opcjonalnie aromat do ciasta
Po dokładnym połączeniu wszystkich składników powstanie pachnąca masa plastyczna, która nie tylko zapewni godziny dobrej zabawy, ale również w pozytywny sposób wpłynie na rozwój motoryki małej.
Przykłady letnich aktywności multisensorycznych z wykorzystaniem piasku kinetycznego. Możecie je wykorzystać w domu, szkole lub przedszkolu albo na letnich warsztatach dla dzieci.
Let’s go to the beach
Cel: Celem zajęć jest utrwalenie słownictwa związanego z wakacyjnym ekwipunkiem oraz usprawnienie motoryki małej.
Potrzebne materiały: Do przeprowadzenia zabawy potrzebne ci będzie duże pudełko wypełnione piaskiem kinetycznym oraz karty obrazkowe przedstawiające przedmioty, które możemy zobaczyć na plaży. Darmowe flashcardy są dostępne w dwóch wersjach: same obrazki oraz obrazki z napisami. Fajnie sprawdzi się także naklejenie kart obrazkowych na patyczki laryngologiczne.
Opis zabawy: Rozmieść flashcardy w różnych częściach sali. Powiedz Uczniom, że pudełko z piaskiem sensorycznym to wasza plaża. Poproś ich, aby rozejrzeli się po klasie i spróbowali znaleźć przedmioty, które powinny znaleźć się na plaży. Jeśli dziecko zauważy odpowiednią kartę obrazkową, nazywa ją I can see a beach ball, a następnie umieszcza ją w pudełku.
Treasure hunters
Cel: Celem zajęć jest utrwalenie dowolnego słownictwa oraz pobudzenie dziecięcych zmysłów.
Potrzebne materiały: Pudełko wypełnione piaskiem kinetycznym oraz kolorowe, gumowe zabawki.
Opis zabawy: W pudełku schowaj niewielkie skarby, czyli na przykład gumowe figurki. Zadaniem dzieci jest odnalezienie ich oraz nazwanie. Dla utrudnienia zadania można zawiązać dzieciom oczy. Na podstawie dotyku będą musiały zgadnąć, jaki skarb udało im się wykopać.
Let’s go fishing!
Cel: Celem zajęć jest powtórzenie nazw kolorów, utrwalenie liczenie oraz aktywizacja motoryki małej.
Potrzebne materiały: Pudełko z piaskiem kinetycznym zabarwionym na niebiesko oraz kolorowe karty obrazkowe w kształcie rybek.
Opis zabawy: Kolorowe rybki umieść w pudełku z piaskiem. Następnie poproś uczniów o wyłowienie rybek w danym kolorze. Ich zadaniem jest zliczenie, ile rybek udało się wyłowić.
I can write!
Cel: Celem zajęć jest utrwalenie słownictwa, nauka pisania oraz usprawnienie rozwoju motoryki małej.
Potrzebne materiały: Do zabawy potrzebne są płytkie pudełka wypełnione niewielką ilością piasku oraz karty obrazkowe.
Opis zabawy: Przygotuj zestaw flashcards, dotyczący przerabianego aktualnie słownictwa. Pokazuj kolejno karty obrazkowe. W przypadku młodszych uczniów możesz dodatkowo zapisać wyraz na tablicy. Zadaniem dzieci jest zapisanie wyrazu na piasku. Sensoryczna nauka pisania z pewnością spodoba się naszym uczniom.
Aneta
15 czerwca 2020 @ 10:53
Super pomysły! Brawo i oczywiście gratuluję kreatywności 🙂
Niestety, plik po pobraniu się nie otwiera (uszkodzony).
Karolina (admin)
15 czerwca 2020 @ 11:54
Dziękuję za miłe słowa.
Proszę spróbować pobrać plik na innym urządzeniu lub na innej przeglądarce. Jeśli nadal nie zadziała, to proszę o kontakt na moim fp – prześlę karty. 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Aneta
15 czerwca 2020 @ 13:45
Już się udało 🙂 jeszcze raz bardzo dziękuję! Miłego dnia i dalszych super pomysłów!!!
Paulina
25 sierpnia 2020 @ 19:13
Rewelacyjne strona i bardzo ciekawe pomysły! Wielkie brawa!
Karolina (admin)
25 sierpnia 2020 @ 19:24
Pięknie dziękuję za miłe słowa!